Den Země

Park Rochuz - naučná stezka

Dne 26.3. se třída 9.C společně s 9.D vydali společně oslavit každoroční Den Země. Sraz jsme měli před školou, kde jsme měli možnost si chvíli popovídat s kamarády předtím, než jsme se okolo osmé hodiny vydali na cestu na „Rochuz“, což je nejvyšší kopec v Uherském Hradišti. Protože se jedná o bývalý vojenský prostor je tam zachovaná příroda, jinak by tato oblast mohla být zastavěná, stejně jako blízké okolí. Asi o půl deváté jsme po menší procházce dorazili do Mařatic a začali stoupat do prudkého kopce, který dělal některým spolužákům značné potíže.

Naštěstí se paní asistentka ujala nejpomalejšího jedince, takže mi ostatní jsme mohli pokračovat svým tempem a počkali jsme na něj až na u informační tabule, kde byl začátek naučného okruhu. Tato lokalita je zařazena do programu Natura 2000 sdružující cenné přírodní lokality.

Po kratším občerstvení jsme se vydali na naučnou stezku, kde jsme se na jednotlivých stanovištích dozvěděli různé zajímavosti o původních druzích, které se v této oblasti pěstovaly. První zastávkou byly staré ovocné odrůdy (trnky, moruše, oskeruše apod.). Na dalších zastávkách jsme se dozvěděli něco o tradičním způsobu hospodaření, o jednotlivých druzích hmyzu (bourec trnkový) a také o významu včel pro život. Během prohlídky jsme také navštívili sad oskeruši a kapli sv. Rocha. Ta je pozůstatek bývalého kláštera, který zde byl a část obvodových zdí je zachována, aby bylo vidět, jak tento klášter vypadal. V těchto místech jsme si potom vypracovali pracovní listy, kde jsme mohli zúročit všechny zajímavosti, které jsme se na stezce dozvěděli.


Protože se nám v přírodě líbilo a svítilo sluníčko, rozhodli jsme se, že zpět nepůjdeme stejnou cestou, ale sejdeme na druhou stranu do Jarošova a poté jsme došli až k řece Moravě a po jejím břehu jsme pokračovali až do Hradiště. Vycházka to byla poměrně dlouhá, ale nikomu to nevadilo a cestu jsme si užili.

Prohlášení o přístupnosti, realizace webu icard.cz | design: Bob Stránský